Ostatní články

Garmin Virb XE: kamera trail hunterů

Čím natáčím? Jaké mám nastavení kamery? Používám stabilizaci? Jak mám uchycenou kameru? To jsou často se opakující otázky a teď je vhodná doba na jejich zodpovězení. Videa z trailů jsem letos natáčel kamerou Garmin Virb XE a posbíral jsem hromadu zkušeností jak o kameře, tak o natáčení zpoza řidítek bajku obecně.

https://youtu.be/sC8iogxR_qs

Kameru vozím na hrudním úchytu „hlavou dolů“, což se ukázalo jako nejstabilnější poloha. Zkoušel jsem i uchycení na přilbě, ale záběr z hrudního úchytu přes řidítka ukazuje cestu více do dálky a je autentičtější.

Ačkoli je kamera vybavena stabilizací, nemám ji aktivovanou. Funguje docela dobře, ale preferuji raději co nejširší záběr (stabilizace úhel trochu ubere) a rychlé snímkování 60 fps. Při tak širokém záběru totiž roztřesení tolik nevadí a 60 fps se postará o ostrý a pohodlně sledovatelný obraz i při otřesech. Žádné rozmazané pohyby a šmouhy. Výsledkem je věrný záznam jízdy, který se mi líbí víc než stabilizovaný „průlet“.

kamera-garmin-virb-xe-04
Ještě zablácená… Letos toho tahle kamerka zažila hodně, ale přežila bez úhony.

Kamera 60 fps zvládá při Full HD rozlišení, což už je nezbytnost. Líbí se mi, že má pořádnou páčku pro spuštění natáčení, takže hmatem snadno zkontroluju, zda zrovna natáčí. Jasně, pípne a červeně bliká, ale když jsem ji párkrát zkoušel připevněnou na přilbě, tak se to hodilo. Záběr lze kontrolovat skrze mobilní aplikaci, funguje to docela rychle a spolehlivě. Skrze mobil lze kameru i ovládat a jakožto majitel hodinek Garmin Fenix 3 jsem mohl kameru spouštět i hodinkami. Jinak je na kameře malý displej a pár tlačítek, všechno lze nastavit i přímo na ni.

Ukázka videozáznamu (i zvuk je zaznamenáván kamerou):

Co je zásadní výhodou této kamery jsou čidla – GPS, akcelerometr a možnost připojení dalších externích senzorů skrze ANT+. Díky tomu mohou být videa doplněna mapkou, tachometrem, výškovým profilem a dalšími údaji. Do videa se přidává prostřednictvím softwaru Virb Edit přímo od Garminu.

kamera-garmin-virb-xe-03
Velká spouštěcí páčka, informační displej, světelná a akustická signalizace a mobilní appka v záloze. Ovládání není co vytknout.

Protože ale vozím kameru na hrudním úchytu a bráním svým tělem výhledu GPS modulu na oblohu, měřím polohu zmiňovanými hodinkami Fénix a s daty z kamery je synchronizuji. K tomu přidávám ještě data z externího čidla rychlosti na předním kole – z GPS totiž  údaj o okamžité rychlost nemusí být přesný a obzvlášť v hustém lese se špatným výhledem na oblohu může nepřirozeně pulsovat (na některých starších videích z trailů je to vidět).

kamera-garmin-virb-xe-02
Kamera má v sobě GPS a akcelerometr, já ještě přidávám přesné bezdrátové měření rychlosti z otáček kola

Co si ještě pochvaluju je voděodolnost. Kamera nepotřebuje žádné obludné plastové pouzdro, je bytelná a vodotěsná už v základu. Slušná je také výdrž, při snímání ve Full HD a 60 fps zvládá cca hodinu. Potřebu kupovat druhou záložní baterku jsem pro své účely zatím nepocítil.

Co se týče kvality obrazu, neztěžuju si. To spíš na YouTube, který videa przní nehoráznou kompresí, takže se ostrosti originálu docela vzdalují. Samotná kamera odvádí dobrou práci a obraz při postprodukci nijak razantně neupravuju.

kamera-garmin-virb-xe-01
Kameru vozím na hrudím úchytu

Pokud uvažujete o koupi sportovní kamery, můžu Garmin Virb XE doporučit. Ale je fakt, že dnes už by to byl spíš nový model Virb ultra 30, který nabízí dokonce 96 fps při Full HD, 30 fps při 4K, náhledový displej, hlasové ovládání a další vychytávky. Není přitom o moc dražší.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *