Duel: Je lepší vozit vodu v batohu, nebo v bidonu?
Kdo jezdí na delší výlety na kole do terénu, ten začne řešit své „zavlažování“ – lahev v rámu je pro delší výlety malá, v náročnějším terénu hrozí její vypadnutí a když je na cestě bláto, tak ho ochutnáte. Bude lepší vzít tekutiny do batohu? Ten vás ale bude na zádech tížit, je mnohem dražší a to nepohodlné vymývání a sušení…
Není to zkrátka tak jednoznačné, a tak jsem zkusil poskládat výhody a nevýhody obou řešení:
Ve videu je vysvětleno vše podstatné, líp mi zkrátka vychází batoh, a tak jezdím primárně s ním. Je ale fakt, že jsem zapomněl zmínit jednu důležitou nevýhodu batohu – máte daleko méně přesnou kontrolu nad tím, kolik tekutiny v batohu zbývá. Já si to už docela zvykl dobře odhadovat, ale je to jen odhad a může se stát, že natáhnete a najednou nebude co.
Tip: přečtěte si recenzi cyklobatohu CamelBak M.U.L.E LR 15
Jinak je proti batohu cena, náročnější údržba, větší hmotnost, zátěž na zádech, vyšší těžiště na kole. To je pět pádných argumentů proti. Jenže do flašky se vám vejde jen velmi málo tekutiny, daleko kratší dobu si udrží teplotu (ať už v zimě hřejivou nebo v létě chladivou), je s ní náročnější manipulace během jízdy, dostane se vám do pusy víc nečistot a stejně zpravidla něco potřebujete vézt, tak batoh na zádech máte tak jako tak.
Chcete-li do rozhodování proniknout podrobněji, pusťte si video výše. Srovnával jsem běžný bidon Isostar a k tomu batoh CamelBak M.U.L.E LR 15 od Progress Cycle.