Tachometr na kolo s GPS: Garmin Edge 130 ukáže i segmenty na Stravě
Kolik jedu? Kolik jsem toho ujel? To jsou otázky, které cyklistu dovedou k nákupu tachometru. Pokročilejší přístroje s GPS pak dokážou uspokojit i otázku – kudy jsem jel? Teď jsem jeden takový zkusil. Nestojí moc a dává hned odpověď i na další otázku – jsem rychlejší než ostatní?
Řeč bude o cyklopočítači Garmin Edge 130, tedy cyklopočítači s GPS a barometrickým výškoměrem, který dokáže přesně zaznamenávat vaše cyklistické výkony včetně trasy a výškového profilu. Ale co víc, přímo v průběhu jízdy vám ukáže i údaje o segmentech ze služby Strava, takže si na nich můžete hned zazávodit.
Segmenty na Stravě
Strava je služba pro záznam sportovních aktivit, kterou můžete provozovat skrze svůj mobilní telefon a bude fungovat podobně jako Endomondo, RunKeeper, SportsTracker a podobně. Je populární především pro svou funkci zvanou segmenty, což jsou virtuální úseky oblíbených tras, na kterých mohou mezi sebou uživatelé služby soupeřit.
Segmenty tvoří sami sportovci, a jsou to zpravidla zajímavé úseky, kde se dají srovnat síly ve sjezdu či ve stoupání, ale klidně i na rovinatém trailu. Tvoří se pro bikery, silničkáře, ale třeba i běžce. Když během svého sportovního výkonu projedete segmentem, můžete se pak po ukončení aktivity podívat, jak si vedete oproti ostatním.
Garmin Edge 130 má bluetooth a umí se spojit s vaším telefonem tak, že po dojezdu odešle záznam trasy do cloudu a hned ho uvidíte jak ve službě Garmin Connect, tak právě na Stravě, kde si můžete zkontrolovat segmenty. Ale co hlavně, segmenty dokáže rovnou během jízdy zobrazit na displeji, takže můžete rovnou závodit!
Zajímavý i bez segmentů
Segmenty samy o sobě jsou šíleně návykovou hrou. Ani se nemusíte srovnávat s nejlepšími, stačí třeba jen s přáteli, ale klidně jen i sami se sebou. Vyhecuje vás to k vyšším výkonům. Ale když hned na displeji vidíte, kde segment začíná, jak si vedete v průběhu a kolik metrů vám zbývá do konce, stane se i z obyčejné vyjížďky série rychlostních zkoušek. Je to zábava a zároveň skvělá forma intervalového tréninku.
V praxi to funguje dobře. Garmin už tuto vychytávku nabízel dříve u dražších modelů, ale teď už je dostupná v základním Edge 130 za necelých pět tisíc. Ten v sobě sice nemá mapu, ale jinak cyklistovi poskytne veškeré užitečné informace. Samozřejmostí je možnost připojení dalších čidel skrze Ant+, a tak si k záznamu GPS a výšky můžete přidat třeba i frekvenci šlapání nebo srdeční tep. A díky bluetooth můžete na displej dostávat notifikace z mobilního telefonu.
Možnosti přizpůsobení jsou obrovské, na displeji si zobrazíte, co a jak sami preferujete. Přístroj váží jen 33 g a dá se umístit na představec či řidítka. V balení dostanete rovnou dva úchyty, abyste ho mohli přehazovat mezi dvěma koly.
Je trochu škoda, že se segmenty ve velkém uchytily jen na Stravě a ne třeba přímo v aplikaci Garmin Connect, kterou Garmin ke svým přístrojům poskytuje. Tam je systém segmentů sice také, ale je jich mnohem méně – jak segmentů, tak jejich uživatelů. Aby se tedy mohly segmenty ze Stravy zobrazovat na displeji cyklopočítače, je potřeba na začátku učinit poměrně zdlouhavou synchronizační proceduru. Ale jakmile se vše jednou nastaví, tak už je pak ovládání a správa segmentů hračka.
Kromě obtížnějšího nastavení je další nevýhodou to, že se možnost využívat segmenty během jízdy otevře až s prémiovým účtem Strava Summit, který stojí od dvou dolarů měsíčně.
Ahoj,
myslis, bylo by mozne pouzit pouze garmin connect a sparovat jej s aplikaci v telefonu?
Ziskam tak alespon castecne funkce z garmin edge 130? Napriklad vypocet obvodu plaste pro presnejsi mereni.
Dekuju