Ostatní články

Garmin Fenix 7 Pro Solar a Instinct 2X Solar v bikerské praxi

Měl jsem možnost vyzkoušet dvoje nové GPS hodinky od Garminu – zatím posledního zástupce univerzální outdoorové řady Fenix a ryze sportovní model Instict v nejvybavenější verzi. Sám GPS hodinky značky Garmin používám už přes 10 let a tyhle dva modely jsem teď vybral jako dalšího možného nástupce. Svěřím se, proč zrovna tyto dva a jak vlastně GPS hodinky využívám.

Že se takové hodinky při jízdě na kole hodí pro záznam trasy, to je jasné. Na rozdíl od mobilu v kapse se na ně dá občas mrknout a zkontrolovat stav, stejně tak zvládnout třeba i navigaci. Na rozdíl od specializovaných cyklopočítačů ale najdou spoustu dalšího využití, ať už jako klasické chytré hodinky nebo pro měření dalších sportovních aktivit. A proto také hodinky sám používám.

Začalo to už před deseti lety s triatlonovými hodinkami Garmin 910XT, po nich už jsem nastoupil na novou řadu Fenix a od modelu 2 Fenixy na ruce průběžně inovuji, a to zhruba jednou za dva roky. Zatím poslední model byl Fenix 6 Pro a teď přišel čas najít nástupce. Ne že by ty hodinky nevydržely sloužit další roky, ale na nových modelech jsou nové funkce, které mě zaujaly.

Ty hlavní inovace jsou tři – ještě delší výdrž podpořená solárním dobíjením, výrazně vylepšený senzor srdečního tepu a vestavěná svítilna. K tomu ještě hromada dalších maličkostí, ale tyhle tři věci mě osobně zlákaly nejvíc.

Garmin Fenix 7 Pro Solar: co víc si na ruce přát

Fenixy změří všechny myslitelné aktivity, provedou tréninkem a obstojí i na nějaké dobrodružné cestě. Jsou to univerzální GPS hodinky nadupané funkcemi a ani z hlediska hardwaru u nich nejsou kompromisy. Polohu měří všemi dostupnými satelitními systémy, mají barometr, ten pokročilý snímač srdečního tepu, ale třeba i pulsní oxymetr, kompas, gyroskop, akcelerometr nebo teploměr. Na výčet všech funkcí a parametrů se raději podívejte na web výrobce. Já se zaměřím na několik detailů, které mě zaujaly nebo naopak zklamaly.

Začněme solárním dobíjením. To u těchto hodinek zajišťuje tenký kruhový solární panel kolem displeje, který využívá veškeré dopadající záření, ale také solární článek přímo pod plochou samotného displeje. Ten je ovšem displejem zastíněn, a tak má jen slabší účinnost. I tak to ale prodlouží výdrž hodinkám v létě až o 20 %, a to není málo.

Solární funkce se však trochu podepsala na čitelnosti displeje, který se o něco více leskne než u předchozího modelu bez soláru. Stále se jedná o transreflexní displej, který je dobře čitelný i bez podvícení, ale výrobce si zde pro jistotu podsvícením pomáhá při natočení zápěstí. Informace na displeji se tím zvýrazní. Stále je to ale podle mého názoru praktičtější displej než moderní AMOLED. Ten sice nabízí překrásné barvy a jemnější zobrazení, ale je na můj vkus až příliš zářivý, vyžaduje aktivaci svícení, potřebuje o něco více energie a nelze u něj aplikovat solární dobíjení. Pokud jste fandové AMOLEDů, tak je pro vás určena řada Epix, což jsou de facto stejné hodinky jako Fenix, ale právě s tímto typem displeje.

Hodinky Garmin Fenix 7 Pro Solar

Ale nové Fenixy mají inovovaný i svůj transreflexní displej, a tak má oproti předchůdci jasnější barvy a jakoby ostřejší podání. Je dotykový a dobře na něm vypadají i mapy.

V praxi jsem si všiml, že solární dobíjení v teplých slunných dnech opravdu „něco dělá“ a ačkoli jsem výdrž neměřil nějak exaktně, bylo to znát. Teď už ale máme podzim, hodinky jsou po většinu dne schované pod rukávem, a tak se efekt příliš neprojeví. Ale i tak běžně vydrží dva týdny aktivního používání v režimu chytrých hodinek při spárování s telefonem. Při měření aktivit s GPS jim energie ubývá pochopitelně rychleji, ale v běžné praxi nabíjím jednou za týden, i když v jeho průběhu absolvuji několik aktivit.

Dlouhá výdrž tak zajišťuje, že hodinky z ruky sundávám jen minimálně a nechávám je na ruce i přes noc. Díky tomu mi měří kvalitu spánku a během dne pak analyzují další zdravotní aspekty mého těla. A to jsou funkce, které aktuálně oceňuju ještě více, než třeba měření aktivit. Sice tak nějak cítím, co mi tělo říká, ale hodinky to umí říct přesně a leckdy s předstihem – dokážu díky tomu například odhalit blížící se virózu ještě dřív, než si příznaky uvědomím sám.

Z nových hardwarových funkcí mě nadchl senzor srdečního tepu, který už obstojně funguje i v případě, že se ruka třepe na hrbolatém trailu. Hodnoty už jsou srovnatelné s měřením hrudním pásem, to dřív nebývalo. A úplně nadšený jsem z vestavěné svítilny. Taková blbost, dalo by se říct, ale je to jedna z věcí, na kterou si okamžitě zvyknete a už nechcete jinak.

Zabudované světlo v hodinkách Fenix

Celkově těm hodinkám není co vytknout. I při své výbavě a výdrži si zachovávají celkem kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, jejich vzhled pak umožňuje i civilní nošení někam do společnosti. Tělo je kovové, sklíčko velmi odolné, a tak snesou i hrubší zacházení. Změří úplně všechny myslitelné aktivity a u některých nabídnou i speciální metriky – u běhu je to dokonce výkon ve wattech spočtený ze zátěže a dynamiky běhu. Veškerá data se průběžně synchronizují s mobilní aplikací, skrze kterou je možné hodinky i nastavovat.

Jak už to ale u vrcholných modelů bývá, tyto hodinky nejsou úplně levné. A proto jsem dal šanci ještě cenově dostupnější alternativě.

Garmin Instinct 2X Solar: nekonečná výdrž

Řada Intinct je určená ty, kteří hodinky chtějí využívat primárně ke sportovním nebo dobrodružným účelům. V zásadě umí měřit téměř to samé jako dvojnásobně dražší Fenixy, ale jsou právě levnější. To se projevuje na designu, materiálech a na displeji.

Tělo hodinek už není kovové, nicméně i tak velmi odolné a o to lehčí. Displej je zapuštěný pod vystouplý okraj, aby byl dobře chráněný, a to se podepisuje i na celkovém charakteru designu. Je účelně robustní. Displej je pouze monochromatický, ale o to lépe čitelný a hlavní plochu doplňuje ještě malý kruhový displej pro zobrazení symbolů nebo vybraných hodnot. Celkově to působí dobře, sportovně a kompaktně, ale elegance Fenixů už to není.

Ten displej by možná mohl leckoho odradit, protože nemít v roce 2023 barevný displej, to přece nejde? Ale jde. Na zobrazení hodnot je to plně dostačující, ba v některých ohledech i přehlednější. Jestli nepotřebujete mít na ruce mapu, tak vlastně barevný displej na hodinkách nepotřebujete. Na podrobné grafy výkonu se stejně mrknete do aplikace a přímo na hodinkách všechna důležitá čísla dobře uvidíte.

Hodiny Garmin Instinct 2X Solar

Také Instincty fungují i jako chytré hodinky, které vám umožní přečíst příchozí zprávy, aniž byste museli vytahovat telefon z kapsy. Tlačítky se dá pak vybrat z předpřipravených textů a rychle odpovědět. Displej tady už každopádně není dotykový.

I v tomto případě je displej vybaven solárním článkem, který má v případě Instinctů větší prostor a samotné hodinky nižší spotřebu. Díky tomu se za slunečných dní dostanou do stavu, kdy mají „nekonečnou výdrž“. Zažil jsem to několikrát a opravdu, informace o výdrži na displeji se změní na znak nekonečna, protože hodinky přijímají více energie, než jí spotřebují. A to dokážou i v režimu chytrých hodinek napojených na telefon nebo i v některých úsporných režimech se záznamem GPS. A když slunce nesvítí nebo jsou hodinky pod rukávem, výdrž v režimu chytrých hodinek je až 40 dní na jedno nabití!

Ta výdrž je opravdu fenomenální a rychle se na ni zvyká. Můžete zaznamenávat několik celodenních výletů na kole a nestarat se o baterku. Má to ale i jednu paradoxní nevýhodu – jak si člověk odvykne dobíjet, tak se pak najednou lekne, když energie skutečně dojde. Sám jsem si zprvu myslel, že se mi hodinky rozbily, když se mi najednou vypnuly. A já přitom prostě jen zapomněl nabít, protože jsem si zavčas neuvědomil, že to jednou za čas také potřebují.

Také nové Instincty měří obstojně srdeční tep i v případě, že se ruka otřásá, ať už při jízdě na kole nebo při běhu. A zvládnou měřit snad všechny myslitelné sportovní aktivity.

Nejenom na záznam vyjížděk

Chytré hodinky s GPS jsou užitečné nejenom z hlediska záznamů vyjížděk a sportovních statistik. Pro nás bikery, kteří vyjíždíme často do lesa sami, se hodí funkce Live Track pro sledování přesné polohy nějakou blízkou osobou. K tomu navíc funguje funkce detekce pádu, takže když zůstanu někde ležet v bezvědomí, na zvolený kontakt se odešle zpráva s mojí polohou. Vše je chytře vyřešeno, aby se eliminovala falešná hlášení. Detekce občas selhává při divočejší jízdě v terénu, když hodně skáčete. Ale na běžných XC nebo gravelových vyjížďkách to funguje spolehlivě.

Kromě toho sledují hodinky i průběžná kondiční data, připravenost těla na trénink, kvalitu spánku a další užitečné statistiky. Upozorní na hovor, ukážou upomínku či zprávu, dá se s nimi platit… A jen tak mimochodem – ukazují i čas 🙂

Telemetrická data z hodinek vložená do videa z jízdy

Sám pak záznamy z hodinek využívám ještě k tomu, abych vylepšil svá videa. Hodinky na ruce mají dobrý výhled na oblohu a samy o sobě poskytují velmi kvalitní záznam polohy. S ním se pak dá pracovat dál a promítnout například telemetrická data z jízdy přímo do videa. To provádím skrze program Telemetry Overlay. Anebo jste v mých videích mohli občas vidět 3D vizualizaci trasy výletu, to záznam z hodinek pošlu do aplikace Relive.

To

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.