Ostatní články

Garmin Virb 360: Na traily s rozhledem na všechny strany

YouTube i Facebook umožňují publikaci 360° videí. Když je sledujete, můžete se dívat, jakým směrem chcete, stačí natočit mobil, šoupnout prstem nebo kliknout a táhnout myší. Říkal jsem si, že by se to mohlo hodit pro videa z trailů, a tak jsem si od Garminu půjčil jeho novou 360° kameru Garmin Virb 360.

Je to akční vodotěsná kamera s panoramatickým rozlišením 5,7K a prostorově zaznamenává i zvuk. Video v plném rozlišení dokáže zaznamenávat při 30 fps a navíc ho opatří GPS záznamem a údaji z akcelerometru (přes Ant+ lze připojit i další senzory). Díky tomu lze do videa přidat údaje o pohybu či mapku projížděné trasy.

Kamera se dá připevnit na stativový závit anebo „GoPro“ držák, v balení najdete i malý trojnožkový stativ a potřebné adaptéry. Já ji připevnil na přilbu, aby měla pěkný výhled a vy jste si pak mohli prohlédnout trail i jeho okolí.

Funkčnost kamery je bezchybná. Vše potřebné se dá nastavit buď skrze malý displej anebo mobilní aplikaci. S telefonem kamera komunikuje rychle díky Wi-Fi a hned vidíte i obraz. Spouští se velkým posuvným spínačem na boku, který bezpečně nahmátnete i v rukavicích, a spuštění je potvrzeno dostatečně hlasitým pípnutím.

Kamera je ale pochopitelně trochu robustnější než běžné outdoorové kamery, musí nést dva sférické objektivy, výkonný hardware i dostatečně velký akumulátor. Dohromady je to 160 g. A to už se na přilbě docela pronese. Naštěstí držáky Garminu umožňují rychlé vycvaknutí, takže jsem kameru nasazoval jen na zaznamenávaný trail.

A výsledek? Prostorový dojem je fajn, obzvlášť když máte k dispozici brýle pro virtuální realitu. Kamera záznam zvládá dobře, ale na lesních trailech Trutnov trails se přece jen objevily její limity. Na hrbolatém trailu by se hodil záznam v 60 fps, což kamera zvládne jen při běžném Full HD záběru, ale ultravysoké prostorové rozlišení v 60 fps je bohužel stále za možnostmi dnešních technologií. Dále je trochu problém silně kontrastní scéna prostupujícího slunce a stínů stromů, obzvlášť když je pak potřeba na jednu úroveň jasu sladit celý 360° záběr.

Doprovodný software Garmin Virb umožňuje publikovat buď 360° video anebo z něj udělat Full HD záběr, přičemž snadno naklikáte, kterým směrem se má kamera kdy koukat. Vznikají tak unikátní záběry, kde se kamera jakoby otáčí. Je to vidět například v tomto videu:

Kamera každopádně potřebuje dobré světelné podmínky. Když jsem s ní vyrazil cca půl hodiny před západem slunce, v lese už na ni bylo světla málo a záznam to ovlivnilo. Podívejte se:

Nutno podotknout, že surový záznam z kamery je o něco lepší, YouTube záznam bohužel značně ovlivňuje svou kompresí. Ale ani surový záznam není ideální a nedostatek světla je znát. Jinak je kamera samozřejmě schopná fotit statické snímky, a to i v kontinuální sekvenci. Jak pak vypadá 360° snímek třena na Facebooku si můžete prohlédnout tady.

Prostorová videa jsou fajn, je to zas něco nového, ale klade to nároky i na sledující. Aby byl obraz hezký, je potřeba sledovat plné 5K rozlišení. A s tím mohou mít některé slabší počítače nebo mobily problém. Víc se ale bude hodit mimo les, spíš někam do otevřenějšího prostoru. Ideální by to teď mohlo být třeba na lyže a horské túry.

Když jsem si kameru půjčoval, dostal jsem k ní i adaptér umožňující trvalé napájení z USB zdroje, například powerbanky. To jsem nakonec nevyužil, kamera totiž s vestavěným akumulátorem vydržela natáčet bezmála hodinu. Ale může se to hodit na delší výlety nebo právě v zimě, kdy akumulátory trpí a zkracuje se jejich výdrž. Stačí pak kameru připojit na powerbanku pod bundou.

Kamera stojí 19 990 Kč a koupit se dá tady.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *