Magnetické pedály Magped: Test kompromisu mezi nášlapy a platformami
Magped jsou pedály, které chtějí nabídnout kompromis mezi nášlapy a platformami. Jsou cíleny na horská kola a jízdu v terénu. Nohy bikera přitom nenechávají zcela volné jako platformy, ale ani je pevně neukotví jako zámky pedálů SPD. Využívají totiž sílu magnetů.
Tuto rakouskou novinku, která je čerstvě dostupná už i v Česku, jsem měl možnost intenzivně vyzkoušet. Mrkněte na video, kde si můžete pedály detailně prohlédnout a dozvíte se vše o získaných zkušenostech (nebo si přečtěte stručnější psanou formu testu dále):
Platformy s magnetem
Pedál vychází z klasické platformy, ale mezi piny je zabudován kruhový magnet. Na boty si pak jezdec musí připevnit kovové destičky, které se k magnetu přichytí. Destičky přitom využívají dvou standardizovaných děr nášlapného systému SPD, takže o nabídku kompatibilních cyklistických bot zdánlivě není nouze.
Jenže pozor, chce to obuv s plochou měkčí podrážkou, do které se mohou „zahryznout“ piny pedálů. MTB tretry s tvrdší prohnutou a členitější podrážkou nebudou s magpedy dobře pracovat. Sám jsem skončil u zapůjčených bot Five Ten Hellcat, protože se svými zánovními SPD tretrami Lake MX168 to na magpedech nebylo ono.
Samotné pedály jsou od pohledu kvalitní. Mají robustní konstrukci, průmyslová ložiska a pár váží 474 g. Jejich nevýhodou je, že magnetický úchyt mají jen z jedné strany. To znamená, že při nastupování musíte trefit správnou stranu. Vzhledem k tomu, že je díky gravitaci strana s magnetem vždy směrem dolů, stačí si vypěstovat grif při nastupování (jakoby kopnout dopředu) a nástupy na stranu bez magnetu jsou pak už jen výjimečné.
Žádné prudké tahy
Prvotní dojem z magpedů je zvláštní. Pochopitelně to má blíže k jízdě na volných platformách, ale překvapivě často se vám nohy připomenou, že je k pedálům něco přitahuje. Není to ale pevná mechanická síla, a tak když této vlastnosti budete chtít nějak razantněji využít, například tahem vzhůru nebo přitáhnutím si kola při výskoku, nedopadne to dobře – noha se odtrhne.
Sám jsem dvacet let jezdil na nášlapech, ale poslední dva roky na volných platformách. Jsem tedy zvyklý na oboje, ale magpedy jsou svět sám pro sebe, na který jsem si musel zvykat znovu. Ve finále ale nabídnou očekávané kompromisní vlastnosti na pomezí nášlapů a platforem, ale blíž mají přece jen k platformám.
Nejvíc jsem magpedy ocenil při svižné jízdě terénem, kdy člověk pumpuje a hopsá přes kořeny a kameny. Kolo je střídavě nadlehčováno a zespodu čelí rychlému sledu nárazů, což občas vede k mírnému nadlehčení nohy nad platformou a nepříjemnému pocitu, že by mohla sklouznout. U magpedu noha drží a cítím větší jistotu. Ocenil jsem je také při frekvenčním kruhovém šlapání při výjezdech, kdy se dá více pracovat s rozložením síly během záběru.
Přídržná síla ale není moc velká, což je na jednu stranu kýžená vlastnost, ale v praxi to trochu vadí. Nelze totiž využívat rázného cíleného přitažení. Tah musí být jen pozvolný a mírný, jinak se noha odtrhne. A odhadnout tu hranici je těžké, obzvlášť když sílu tahu silně ovlivňují například nečistoty, které se dostanou mezi destičku a magnet. Ve finále je lepší se zcela oprostit od možností, které při jízdě poskytují pevné mechanické zámky nášlapných pedálů a magpedy brát jen jako takovou pojistku.
Z zámků SPD totiž vystoupíte vytočením paty do strany, ale jinak můžete tahat, jak chcete. Z magpedů nohu dostanete všemi směry, stačí cuknout.
Zvolit správnou sílu
Přídržnou sílu určíte silou magnetu. Já měl k dispozici sílu 100 N a 150 N, což odpovídá tahu 10, respektive 15 kg. Slabší magnet je cílen na začátečníky a lehké biker(k)y, já jezdil výhradně s tím silnějším. A i ten mi občas přišel slabý. Výrobce však začal nabízet i 200 N, a to asi bude ideál. Sám ho cílí na jezdce s hmotností nad 75 kg a ježdění ve stylu endura.
Pro koho to je? Pokud jezdíte na nášlapech a pokukujete po platformách s vidinou, že se chcete vrhat do náročnějšího terénu a pilovat techniku jízdy, zvolil bych asi nakonec ty čisté platformy. Magpedy by vás mohly často neočekávaně vyšplouchnout, když byste spoléhali na jejich přídržnou sílu.
Ale pokud již jezdíte na platformách a zvažujete s obavami přechod na enduro/sjezdové nášlapy, aby vás noha jistěji držela na platformě, tak by vás mohly magpedy nadchnout. Ale sílu magnetu berte co nejvyšší. Stejně tak vidím vhodné využití u začínajících bikerů, kteří zatím jezdí na úplně běžných pedálech a zvažují přechod na nášlapy. S magpedy se bude lépe zvykat, že nohu „něco přidržuje“ a dost možná pak u nich zůstanou už napořád. Proč ne, v jádru magnety v pedálech nejsou špatný nápad. Zpočátku se bude hodit zvolit magnet slabší, později se dá přitvrdit.
- K testu zapůjčil: Magped.cz
- Cena: 2 490 Kč
A co já? Po dvou letech na platformách na ně nedám dopustit a potřebu větší jistoty nohy na pedálech jsem zatím nepocítil, ale při delších výletech v méně náročném terénu se mi zastesklo po pevném spojení s kolem. A tak jsem se na letošní sezonu vybavil jak novými botami na platformy, tak tretrami na SPD s tím, že to budu střídat. Když do toho přišly magpedy, trochu jsem zaváhal, zda to nepřehodnotit, ale už to letos nechám podle původního plánu. Pokud ale sami ještě obuv zakoupenou nemáte, nebo by vám současná k magpedům pasovala, stojí to za zvážení.