Něco do náročnějších terénů: Helma na kolo, která umí sundat bradu
Běžná přilba na kolo chrání především horní část hlavy. Pro agresivnější jízdu v terénu se využívá tzv. integrálních přileb, které mají i bradovou část a hlavu chrání ze všech stran. Existuje ale i něco mezi, a to konvertibilní přilba s odnímatelnou bradovou částí. A právě jednu takovou teď vozím – Bell Super DH Mips.
Konvertibilní přilba se hodí v případě, že střídáte výjezdy v lehčím a velmi těžkém terénu. Typické je například střídání běžných vyjížděk v terénu kolem domova s občasnými výjezdy do bikeparků. V takovém případě vezmete na běžnou vyjížďku přilbu bez brady, ale do bikeparku už ji připevníte.
Dvě helmy v jedné
Konvertibilní přilby jsou ale o něco dražší, a tak se nabízí otázka, zda nakonec není jednodušší koupit přilby dvě – jednu na běžné ježdění a druhou integrální. Ale v praxi se mi hned ověřily další dvě výhody konvertibilního řešení.
Jednou ze stěžejních výhod je fakt, že si „bradu“ můžete vzít s sebou do batohu (v mém případě přesněji připnutou na batohu) a nasadit ji až v okamžiku, kdy je potřeba. Typicky se to hodí pro závody v enduru, kdy bradu nasadíte až do rychlostní zkoušky. Ale já ji beru i na běžné vyjížďky, když dopředu vím, že mě cestou čeká nějaká nějaký divočejší sjezd.
Druhou výhodou je odlehčení a lepší odvětrání přilby oproti běžným integrálkám. Ty bývají robustní a dost uzavřené, protože se počítá s tím, že s nimi budete jezdit jenom z kopce, a to docela rychle. I menšími otvory tak dovnitř vítr foukne a na cestu nahoru lanovkou už si běžnou integrálku sundáte. Jenže konvertibilní přilba slouží i jako běžná přilba a jako taková je dobře odvětraná, aby se biker při výjezdech neuvařil. Celkově je tak na hlavě příjemnější i ve své integrální podobě.
Snese i závody ve sjezdu
Pro svou kompromisní odlehčenou konstrukci však některé konvertibilní přilby nesplní přísné certifikace přileb pro sjezdové disciplíny. Vyšší ochranu sice bezesporu poskytnou, ale norma je norma. To je například případ asi nejrozšířenější konvertibilní helmy Bell Super 3R. Je to výborná přilba na traily a občasné návštěvy bikeparků, ale výrobce nakonec přišel ještě s vylepšeným modelem Bell Super DH Mips, který právě splňuje i certifikace na sjezd či závody BMX.
Bell Super DH Mips je v jádru poměrně robustní přilba, ale díky 25 otvorům docela dobře odvětraná a bez bradové části pohodlně použitelná i jako běžná přilba do lehčího terénu. I v takovém případě je zajištěna zvýšená ochrana boků a zadní části hlavy, je to přilba zkrátka trochu robustnější. Běžné přilby kategorie XC budou lehčí a lépe odvětrané, ochranu ale zajistí o něco menší. Nehledě na to, že Bellce můžete připevnit bradu.
MIPS, aby hlavu neukroutila
Hmotnost přilby je 490 g a bradová část váží dalších 396 g (velikost M). Plnohodnotné integrálky váží často i více, konkurenční konvertibilní přilby jsou na tom srovnatelně. Ty, které neplní certifikaci pro sjezd, jsou o něco lehčí, ale třeba Giro Switchblade Mips s certifikátem je téměř o čtvrt kila těžší (ale zas ještě o něco robustnější).
Bradová část je k hlavní části helmy připevněna pomocí třech kovových přezek. Nacvaknutí je lepší dělat mimo hlavu, ale sundání lze pohodlně provést i s přilbou na hlavě. Spojení je to každopádně pevné a samovolné odepnutí nehrozí.
Samotnou ochranu zajišťují dvě vrstvy skořepiny různé tvrdosti. Mezi nimi je navíc pohyblivé lůžko, které umožní mírný tlumený pohyb vrstev ve všech směrech. Jedná se o systém MIPS, který zabraňuje „škubnutí“ při náhlém rotačním namáhání (typicky při dopadu šikmo na zem). MIPS už je dnes celkem rozšířená věc u trochu lepších přileb, kde tvoří takovou tenkou vložku mezi úchytem hlavy a samotnou skořepinou. Zde je to aplikováno mezi dvě ochranné vrstvy.
Ve výbavě přilby jinak zaujme řemínek pod bradou s přezkou s magnetickým „navaděčem“ nebo úchyt kamery GoPro v balení. Ten tedy akorát zabere jeden z větracích otvorů… Samozřejmostí je pak kompatibilita s velkými brýlemi motokrosového stylu.
V praxi se přilba ukazuje jako dobře funkční koncept na vyjížďky ve stylu endura. V přímém porovnání se subtilnější MTB přilbou standardního provedení je o něco hůře odvětraná, ale oproti běžné uzavřené integrálce nabídne naopak luxusní průvan. Beru ji do lokalit, kde očekávám drsnější terén a bradu nasazuju, až když je potřeba. Dodá totiž nejen na bezpečnosti, ale také trochu na odvaze.