Specialized Enduro Comp: Když chcete projet i nejdrsnější traily na jistotu
Po čase jsem se vrátil k testování zajímavých kol na traily. A vybral jsem nové Enduro od Specialized. Tohle kolo už se sice nabízí letos, ale v podstatě beze změny projde do příští sezony, a tak bude test nadčasový a užitečný pro ty z vás, které by takové kolo zaujalo. Je to už každopádně kolo připravené na drsnější terén ve stylu endura anebo i do bikeparků.
Nové enduro je kompletně přepracované oproti stejnojmennému předchůdci, rám má jinou konstrukci a odlišnou geometrii. Karbonový rám dává prostor pro 29″ kola a 170 mm zdvihu vepředu i vzadu. Výsledkem je kolo s abnormálně dlouhým rozvorem, které jezdci poskytuje obrovskou jistotu za řídítky i v hodně rozbitém terénu a stabilitu při vyšších rychlostech.
Vysokozdvižný dlouhán
Pozornost upoutá hlavně zadní stavba, kde tlumič vede skrz sedlovku. Tato konstrukce umožnila dostat hlavní kyvný čep velmi dopředu, což je fajn pro eliminaci pohupování. Sedlovka je posunuta více dopředu, takže vzadu vzniká dost prostoru pro 29“ kolo a 170 mm zdvihu. Nenechte se ale zmást na oko hodně sklopeným úhlem sedlovky, efektivní úhel sedlovky měřený od středu je totiž naopak docela strmý a při průměrném výsunu sedlovky pro danou velikost rámu je to 76°. Naopak úhel hlavový je velmi položený, a to až na hodnotu 64,3°.

Zadní stavba je poměrně dlouhá, měří 442 mm. K tomu tady máme ta velká kola a hodně předkopnutou vidlici s vysokým zdvihem. Právě díky tomu vzniká ten extrémně dlouhý rozvor kol. Jenže nemáte přitom pocit, že byste byli na kole nějak natažení. Strmá sedlovka a skloněná vidlice dělají ten prostor mezi řídítky a sedlem naopak docela malý. Výsledkem je, že na kole sedíte celkem vzpřímeně, a to pěkně uprostřed mezi koly, která jsou daleko před vámi a daleko za vámi. Z toho pak plyne ta úžasná stabilita a sebejistota i při drsném terénu a vysokých rychlostech.
Nic ale nemůže být zcela univerzální. Při požadavku na technické manévrování při pomalých rychlostech je kolo trochu těžkopádné a vyžaduje větší razanci. Stejně tak je nutné důrazněji zabrat, pokud ho chcete dostat do manuálu nebo do bunny hopu. Ovšem taková jízda do kopce, to je překvapivě hračka. Na kole se díky vzpřímené sedlovce šlape poměrně pohodlně a nevadí ani delší výjezdy. Geniálně řešená zadní stavba přitom téměř nepohupuje, a tak není potřeba ji zamykat. Při silovém dupání ze sedla by se to naopak docela hodilo u vidlice, ale ta pardoxně pevný lockout na rozdíl od tlumiče nemá.
Sram a Rock Shox ve hře
Tlumení obstarává Rock Shox, a to tlumičem Super Deluxe Select Plus a vidlicí Lyrik Select. Oboje má velmi podobný charakter odpružení – v první půlce zdvihu je znát větší citlivost a ochota reagovat na rázy od podkladu, v druhé půlce nastupuje progrese. Při správně nastaveném tlaku máte pocit z komfortně měkkého podvozku, který přitom nepřekvapí ranou o doraz. Je ale fakt, že jsem si do bikeparku tlumení trochu přifoukl, aby se kolo nenořilo do zdvihu až tak ochotně, ačkoli doraz nehrozil. Průměrný provozní sag už byl totiž zjevně vysoký a podezřele příliš často jsem škrtal pedálem o zem.

Častější škrtání pedálem o vystouplé kameny je však způsobeno i tím, že se tvůrci snažili dostat střed nízko k zajištění lepší stability. Chce to tedy více myslet na to, že máte nohy držet vodorovně.
Kolo je postaveno s maximálním ohledem na stabilitu při vyšších rychlostech a požírání terénu. Tomu jdou naproti i pláště Specialized Butcher, u kterých v dnešní době překvapí šíře jen 2,3″. Je ale fakt, že jsou to pláště s hodně agresivním a hlubokým vzorkem, takže jsem žádný problém s trakcí nezaznamenal. A funkce dodatečného odpružení zde není od plášťů potřeba, takže se šíře 2,3″ ve finále jeví jako vyhovující. Pláště i 30mm hliníkové ráfky Roval jsou připraveny na bezdušový provoz.
Řazení je od Sramu, konkrétně dvanáctirychlostní sada NX Eagle s rozsahem 11-50 zubů vzadu a 30zubým převodníkem vepředu. Vzhledem k tomu, jak rádo jezdí kolo rychle, by se hodil převodník spíše s 32 zuby, občas už mi začínaly chybět těžší převody. Brzdy jsou také Sram a jde o čtyřpístkový model Code R. Vepředu je 200 mm kotouč, vzadu stačí 180 mm. Brzdy se zřetelně dávkují a jsou dostatečně silné, osobně bych ale ocenil, kdyby byl chod páky kratší a dávkování trochu ostřejší.

Střed rovněž dodal Sram, náboje v kolech si pak udělal sám Specialized. Samozřejmostí jsou pevné osy nebo teleskopická sedlovka, u které potěší vysoký zdvih 170 mm. Potěšilo mě vhodně zvolené sedlo a také řídítka, která mají šířku 800 mm a jsou na nich od výroby kvalitní gripy.
Do detailů připraveno ke svému účelu
Ve výbavě zaujmou doplňky jako je vodítko řetězu, poctivá ochrana řetězové vzpěry nebo integrovaná ochrana spodní rámové trubky. Specialitou je pak úložný prostor v útrobách karbonového rámu, ke kterému se dostanete odklopením víka ukrytého pod košíkem na bidon. Další vychytávkou je nářadí schované v hlavové trubce.

Celkově je to výborně postavené kolo ke svému účelu bez žádných vážnějších chyb, inovativní a moderně pojaté. Vzhledem k prodejní ceně 129 999 Kč neoslní tabulková specifikace, ale mimořádně propracovaný rám a celkové doladění do posledních detailů vyšší cenu nakonec obhájí. Je ale fakt, že kouzlo tohoto kola se začne projevovat až když se trochu víc rozjede a pod koly přitom létají kameny. Pokud se nechcete pouštět do těžších terénů, má na vás Specialized nachystaný model Stumpjumper, který je na typicky české trailové terény od vyhlazených flowtrailů až po kamenné chodníky na Rychlebkách přece jen vhodnější. Enduro je prostě hodné svého názvu, je to robustní stroj na opravdové enduro.
Technická specifikace
Kompletní technickou specifikaci najdete na webu Specialized. Testoval jsem kolo ve velikosti S4, měřím 184 cm.